Поради водіям-початківцям

Поради водіям-початківцям

buttons.will share

Підготуйте автомобіль перед поїздкою.

Для новачків за кермом автомобіля важливо не тільки вивчити правила дорожнього руху та основи водіння, а й розуміти, як правильно підготувати свій автомобіль до поїздки. Правильна підготовка допомагає гарантувати безпеку на дорозі та підвищити комфорт водія і пасажирів. Ось кілька ключових аспектів, на які потрібно звернути увагу перед кожною поїздкою:

Перевірка справності систем.

 • Гальмівна система.

Переконайтеся, що гальмівна система працює ефективно. Перевірте рівень гальмівної рідини та стан гальмівних колодок. Якщо при натисканні на педаль гальма ви відчуваєте слабкий опір або чуєте незвичайні звуки, це свідчить про проблеми з гальмами.

 • Система керування.

Переконайтеся, що кермо обертається легко і без ривків. Якщо ви відчуваєте важкість або нерівномірність при повороті керма, це однозначно вказує на проблеми з системою керування.

 • Системи безпеки.

Перевірте, чи працюють усі світлові прилади, включаючи фари, стоп-сигнали, поворотники та аварійні сигнали. Також переконайтеся, що ремені безпеки в гарному стані та легко фіксуються.

Налаштування сидіння та дзеркал.

 • Сидіння.

Налаштуйте сидіння так, щоб до педалей було зручно досягати, а спина повністю спиралася на спинку сидіння. Відстань між сидінням і педалями має бути такою, щоб коліна були трохи зігнуті при повністю натиснутій педалі гальма.

 • Дзеркала.

Налаштуйте бічні дзеркала так, щоб мінімізувати "мертві зони". Ви повинні бачити край заднього бампера в нижній частині дзеркал та максимальну кількість дороги за автомобілем. Заднє дзеркало налаштовуйте так, щоб воно відображало якомога більшу частину заднього скла.

 • Регулювання керма.

Налаштуйте кермо так, щоб верхня його точка не перекривала панель приладів, і ви могли зручно тримати його обома руками. Переконайтеся, що кермо знаходиться на такій відстані та висоті, де ви можете легко до нього дотягнутися, не нахиляючись вперед.

Пам'ятайте, що комфорт та правильне положення за кермом не тільки підвищують вашу здатність керувати машиною, але й зменшують ризик втоми та травм в процесі далеких поїздок. Перед поїздкою завжди варто витратити кілька хвилин на те, щоб переконатися в надійності вашого автомобіля та власному комфорті, що допоможе організувати безпечне та приємне водіння.

Ознайомтеся з основним приладами авто і їх функціоналом.

Для новачків автомобілістів розуміння основних функцій та приладів у салоні машини є критично важливою задачею для безпечного водіння. Ось основні елементи, з якими вам потрібно ознайомитися перед початком водіння:

 • Гальма.

Педаль гальма знаходиться під вашою правою ногою (для автомобілів з кермом зліва) і служить для уповільнення або повної зупинки транспортного засобу. Натискання на гальмо зменшує швидкість автомобіля, використовуючи гальмівні системи на колесах. Важливо навчитися плавно натискати на гальма, щоб уникнути різкої зупинки, яка може спричинити неконтрольовані ситуації на дорозі.

 • Педаль газу.

Педаль газу знаходиться праворуч від педалі гальм і використовується для збільшення швидкості машини. Натискання на педаль газу збільшує подачу палива у двигун, що призводить до збільшення його обертів та швидкості автомобіля. Плавне управління педаллю газу забезпечить комфортну та безпечну їзду.

 • Поворотні сигнали.

Поворотні сигнали (індикатори повороту) використовуються для інформування інших учасників руху про ваш намір змінити напрямок руху або здійснити поворот. Важливо завжди включати відповідний сигнал повороту до того, як ви починаєте маневр, щоб гарантувати безпеку руху на дорозі.

 • Передачі.

Управління коробкою передач є важливим аспектом водіння, особливо для автомобілів з механічною коробкою передач.

 1. Ознайомлення зі схемою перемикання передач. Перш ніж почати рух, ознайомтеся зі схемою перемикання передач вашого транспортного засобу. Зазвичай, перша передача використовується для розгону з місця, а вищі передачі — для руху на більш високих швидкостях.
 2. Плавне використання зчеплення. При перемиканні передач важливо навчитися плавно використовувати педаль зчеплення, щоб уникнути ривків і забезпечити плавний перехід між передачами.
 3. Вибір правильної передачі. Вибір передачі залежить від швидкості руху та навантаження на двигун. Наприклад, при підйомі вгору може знадобитися нижча передача для забезпечення додаткової потужності.

Освіжіть пам'ять щодо правил дорожнього руху.

Для новачків у водінні важливо не лише навчитися управляти автомобілем, а й зрозуміти основи дорожнього руху, які допоможуть уникнути неприємностей на дорозі. Ось кілька ключових аспектів в цій сфері:

Дорожні знаки та світлофори.

 1. Дорожні знаки діляться на кілька типів: попереджувальні, регулювальні, інформаційно-вказівні та знаки додаткової інформації. Вони допомагають орієнтуватися в дорожніх умовах, попереджають про небезпеку, регулюють рух тощо.
 2. Світлофори керують перетином перехресть, пішохідних переходів і інших ділянок дороги. Важливо знати значення кольорів світлофора (червоний - зупинка, жовтий - готуватися, зелений - рух дозволено) та спеціальні сигнали, наприклад, миготливий жовтий.

Правила дорожнього руху.

 1. Дотримання швидкісного режиму. Швидкість руху повинна відповідати встановленим обмеженням, які можуть варіюватися залежно від типу дороги, населеного пункту, погодних умов тощо.
 2. Дистанція між автомобілями. Важливо дотримуватися безпечної дистанції до попереднього автомобіля. Правило "двох секунд" добре допомагає оцінити цю дистанцію: коли попереднє авто проходить якусь позначку на дорозі, між вашим авто та цією позначкою має пройти не менше двох секунд.
 3. Рух по правильній смузі. Вибір смуги руху залежить від вашого напрямку та типу дороги. На багатосмугових дорогах правило "правої руки" зазвичай означає, що права смуга призначена для повільного руху або руху на короткі відстані, тоді як ліві смуги — для швидкісного руху або обгону.

Загальні рекомендації.

 • Завжди будьте уважні та передбачливі в дорозі.
 • Використовуйте ремінь безпеки та переконайтеся, що всі пасажири також його використовують.
 • Не водіть машину у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.
 • Дотримуйтесь правил дорожнього руху та поважайте інших його учасників.

Знання та дотримання цих основних правил зроблять процедуру водіння безпечнішою та комфортнішою.

Функції та системи допомоги водію від Mitsubishi.

Сучасні автомобілі заточені під керування в несподіваних дорожніх умовах, і з кожним роком системи безпечного водіння стають більш доступними та якісними. Розглянемо на прикладі авто Mitsubishi Eclipse Cross, ASX та Outlander: 

 • Система Super-All Wheel Control з повним приводом дає відчуття комфорту навіть в дискомфортних умовах, оскільки в ній імплементовано одразу кілька режимів руху: Snow Mode, Gravel та Normal Mode, які роблять автомобілі більш стійкими, залежно від умов їзди. Чи то сніг, чи то бездоріжжя – однаково стабільне та кероване авто гарантовано. 
 • Active Yaw Control – система розподілу вектора тяги відповідає за баланс гальмівних зусиль між передніми лівими та правими колесами, що допомагає впевнено проходити найрізкіші повороти. 
 • Система кругового огляду, оснащена чотиирма камерами, показує ситуацію навколо авто з висоти пташиного польоту та окремо з кожної з камер. Це допоможе під час паркування в тісних місцях. 
 • Інтелектуальні сенсори відстежують все, що відбувається навколо, незалежно від пори доби, та попереджають про небезпеку як в русі, так і на стоянці.
 • HSA (Hill Start assist) – допомагає впевнено стартувати з крутих схилів без відкатів назад. 

Та не слід розслаблятися за кермом, адже жодна надійна система допомоги водію чи функції безпеки не здатні забезпечити 100% захист від непередбачуваних ситуацій. Дорога – це зона підвищеної небезпеки, яка вимагає зосередженості та уважності водія, незалежно від того, яким транспортом він керує.

Ключові аспекти управління транспортним засобом.

Управління автомобілем вимагає від початківців не лише знань правил дорожнього руху, а й практичних навичок. Ось кілька важливих порад, які допоможуть краще контролювати автомобіль:

Використання педалі газу та гальма.

 1. Плавність. Плавно збільшуйте та знижуйте швидкість, щоб уникнути різких рухів. Це забезпечить більш комфортне водіння та зменшить ризик втрати контролю над транспортом.
 2. Педаль газу: Навчіться відчувати, скільки газу потрібно для різних ситуацій. На початку руху використовуйте невеликий тиск, щоб автомобіль почав рух плавно.
 3. Педаль гальма: Гальмуйте заздалегідь, а не в останній момент. Почніть з легкого натискання на гальмо, поступово збільшуючи тиск, якщо це необхідно.

Зміна передач.

 1. У автомобілів з механічною коробкою передач важливо навчитися плавно змінювати передачі, синхронізуючи дії лівої ноги на зчепленні та правої руки на важелі перемикання передач.
 2. Змінюйте передачі відповідно до швидкості автомобіля та обертів двигуна, щоб забезпечити ефективне використання палива та динаміку руху.

Повороти.

 1. Перед поворотом завжди включайте відповідний поворотник заздалегідь, щоб інші учасники руху могли вчасно відреагувати.
 2. Перед виконанням повороту збавте швидкість і виберіть правильну смугу. Дивіться через плече, щоб переконатися у відсутності перешкод в сліпій зоні.
 3. Під час повороту тримайте кермо обома руками і плавно повертайте його, контролюючи траєкторію руху машини.

Техніки паркування.

 1. Паралельне паркування: Практикуйтеся у вимірюванні простору, що потрібен для вашого автомобіля. Під'їжджайте поруч з автомобілем, перед яким ви хочете припаркуватися, потім плавно рухайте назад, повертаючи кермо для коректного розміщення в парковочному місці.
 2. Перпендикулярне паркування: Під'їжджайте до місця паркування, залишаючи достатньо місця для маневру, і плавно повертайте кермо, водночас рухаючись назад або вперед, залежно від ситуації.

Рух заднім ходом.

 1. Перед рухом заднім ходом завжди переконуйтеся, що за машиною немає перешкод.
 2. Використовуйте дзеркала заднього виду та бічні дзеркала для орієнтування, але не забувайте оглядати простір за автомобілем, повертаючи голову, для кращого огляду.
 3. Рухайтеся повільно та обережно, постійно контролюючи навколишнє середовище.

Пам'ятайте, що вправність у водінні приходить з досвідом. Регулярні тренування та дотримання цих порад допоможуть вам стати впевненим та безпечним водієм.

Завжди удосконалюйте навики водіння.

Практика водіння на пустому майданчику або в безпечній місцевості є важливою частиною навчання для автомобілістів початківців. Це дозволяє відточити основні навички водіння, підвищити впевненість за кермом та розвинути правильне відповідальне ставлення щодо водіння. Декілька порад для ефективних тренувань:

Почніть з основ.

 • Ознайомтеся з автомобілем. Перед початком практики знайомтеся з основними функціями та контрольними органами вашого транспортного засобу, включаючи регулювання дзеркал, сидінь, позиціювання рук на кермі та розташування педалей.
 • Практика пуску двигуна та його вимкнення. Навчіться плавно запускати, перемикати передачі (для механічної коробки передач) та безпечно вимикати двигун.


Рух заднім ходом і паркування.

 • Вправи на рух заднім ходом. Навчіться контролювати транспорт при русі назад, використовуючи дзеркала та обертаючи голову для кращого огляду.
 • Тренування паркування. Почніть з простого паралельного паркування та паркування в бокс, поступово ускладнюючи завдання.

Маневрування та контроль.

 • Слалом між перешкодами. Розставте конуси або інші предмети, щоб створити слалом. Це допоможе навчитися точно маневрувати та контролювати швидкість.
 • Екстрене гальмування. Навчіться правильно виконувати екстрене гальмування, щоб зупинити автомобіль за найкоротший можливий час, не втрачаючи контроль.

Постійне вдосконалення.

 • Практикуйте різні сценарії. Включіть у свої тренування різні погодні умови та час доби, щоб адаптуватися до різноманітних ситуацій на дорозі.
 • Збагачуйте практичний досвід. Кожен раз на дорозі є можливість навчитися чомусь новому. Аналізуйте свої помилки та уникайте їх у майбутньому.

Впевненість та відповідальність.

 • Будуйте свою впевненість поступово. Не поспішайте з комплексними маневрами, поки не відчуєте себе впевнено з основами.
 • Відповідальність за кермом. Завжди пам’ятайте про відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху. Ваші дії можуть мати наслідки не тільки для вас, але й для оточуючих.

Постійна практика та бажання вдосконалюватися є ключовими аспектами для становлення впевненого та відповідального водія. Не забувайте, що навички водіння розвиваються з часом, і кожна година за кермом збільшує ваш досвід та вміння.

Перший водійський досвід. 

Водійське життя може бути дуже непередбачуваним, оскільки ви можете контролювати себе та своє авто, але майже не впливаєте на умови дорожнього руху та інших його учасників. Однак, ви маєте бути готові до будь-яких сценаріїв і знати, як їх уникнути.

Отже, розглянемо реальні кейси на дорозі, які можуть збити вас з пантелику:

 • Екстремальні погодні умови. Не завжди погода буде сприятливою для водіння. Дощ, сніг, ожеледиця та туман можуть ускладнити керування автомобілем. Особливо це стосується осінньо-зимового періоду, коли зранку ви можете насолоджуватися чистою рівною дорогою, а вже увечері колеса автомобіля близькі до ковзанів на льодовому катку. Тож перед виїздом на дорогу перевірте прогноз погоди та підготуйте свій автомобіль до їзди в таких умовах. Важливо збільшити дистанцію між автомобілями та уважно слідкувати за дорожнім рухом, ні в якому разі не перевищувати швидкість, особливо перед під’їздом до поворотів та перехресть.
 • Несподіване виникнення перешкод. На дорозі можуть з’являтися різноманітні перешкоди, наприклад: ремонтні роботи, аварії, пішоходи або тварини. Важливо бути уважним та передбачливим на дорозі, щоб уникнути небезпечних ситуацій. Аби уникнути зіткнення, дотримуйтесь швидкісного режиму, збільште дистанцію між автомобілями та будьте готові до гальмування. У місцях, де найбільші шанси зустріти тварин, які прогулюються автострадами, зазвичай встановлені відповідні знаки, тож радимо знижувати швидкість на подібних ділянках. 
 • Втрата контролю над автомобілем. Іноді на дорозі виникають ситуації, які можуть призвести до втрати контролю над автомобілем, наприклад: велика кількість води на проїжджій частині, засміченість дороги або світло фар інших авто, яке може відбиватися на лобовому склі та погіршувати огляд. У таких випадках, слід притиснутися якомога ближче до узбіччя, поступово зупиняючи автомобіль. Після цього оцініть ситуацію та продумайте план подальшого руху. 
 • Поведінка інших водіїв. Не завжди водії на дорозі дотримуються правил дорожнього руху: підрізання, шахматні ходи на трасі, перевищення швидкості, недотримання дистанції, поворот без відповідного сигналу – все це може трапитися в будь-який момент. Тож якщо ви ще недосвідчений водій та не маєте гарної реакції, слід помножити уважність на 100. В умовах насиченого трафіку вимикайте музику в салоні, ігноруйте телефонні дзвінки та попросіть пасажирів не відволікати вас під час руху. Все, що повинно вас цікавити до зупинки – контроль над власною машиною та спостереження за іншими учасниками дорожнього руху. 

Будьте уважні та відповідальні.

Увага та відповідальність за кермом є фундаментальними принципами безпечного водіння. Розуміння та дотримання цих принципів значно знижує ризик дорожньо-транспортних пригод та гарантує безпеку не тільки водія, але й пасажирів та інших учасників дорожнього руху.

Постійна увага.

На дорозі завжди виникають непередбачувані ситуації. Тому важливо зосереджувати свою увагу на дорозі та діях інших водіїв. Втрата пильності навіть на кілька секунд може призвести до катастрофічних наслідків.

Відповідальність за власні дії.

Кожен водій має відповідати за свої дії. Це означає дотримання правил дорожнього руху, адаптацію до погодних умов та умов дороги, а також врахування можливих ризиків, пов'язаних з водінням в певний час доби або в певних районах.

Уникнення відволікань за кермом.

 1. Не користуйтеся мобільним телефоном. Якщо потрібно здійснити дзвінок або відповісти на повідомлення, зупиніться в безпечному місці.
 2. Регулюйте налаштування до початку руху. Це стосується навігації, радіо, клімат-контролю та інших систем автомобіля.
 3. Обмежте діяльність пасажирів, яка може відволікати вашу увагу. Поясніть їм важливість концентрації під час водіння.
 4. Не їжте та не пийте за кермом. Це також може відвернути вашу увагу від дороги.

Важливість використання ременів безпеки.

 • Ремені безпеки здатні врятувати життя в разі ДТП. Вони утримують вас на місці, зменшуючи ризик травм при зіткненні або різкому гальмуванні.
 • Використання ременів безпеки є обов'язковим для всіх пасажирів та водія автомобіля.

Наявність подушок безпеки.

 • Подушки безпеки є важливою системою пасивної безпеки, яка в доповнення до ременів забезпечує додатковий захист в разі ДТП.
 • Важливо, щоб транспорт обладнувався передніми та бічними подушками безпеки, які суттєво знижують ризик травм при зіткненнях.

Завжди пам'ятайте, що безпека на дорозі залежить від усіх інших учасників дорожнього руху. Ваша уважність, відповідальність та дотримання правил можуть зробити дороги безпечнішими для всіх.

menu.footer disclaimer